duminică, 30 martie 2008

Zi nebuna

Sunt multi cei care se plang pe buna dreptate ca fotbalul a devenit previzibil si plictisitor. Prea multe meciuri se termina cu scoruri de 1-0 sau 0-0. E vorba despre meciurile alea in care portarii ar putea foarte bine sa ia un loc in peluza, ca tot ce nu au ce apara.

Ieri insa fotbalul a avut o zi nebuna. Sa incepem cu ce ne este mai aproape. Otelul Galati a jucat pe terenul ultimei clasate Universitatea Cluj, echipa cu doar doua victorii in tot campionatul (ce-i drept, contra Stelei si a Rapidului). In minutul 55, Otelul are doi oameni in plus si conduce cu 1-0. La final...2-1 pentru U. Cluj. Rasturnarea de situatie a fost explicata de antrenorul invinsilor, Petre Grigoras: "Numai niste idioti pot pierde asa". Sa trecem acum si la alte campionate, cu ceva mai multe pretentii. Arsenal joaca in deplasare cu Bolton. La pauza, trupa lui Wenger e condusa cu 2-0 si are un jucator eliminat. La final...3-2 Arsenal. Londonezii se mentin astfel in lupta pentru titlu. Acum sa vedem si un meci din Spania. Betis Sevilla primeste vizita Barcelonei. Formatia catalana domina copios (reprezentarea grafica a posesiei aproape ca e facuta cu o singura culoare la comentariul live de pe marca.com) si marcheaza de doua ori. La final...3-2 Betis. Inca un pas gresit al Barcelonei, care cu greu o mai poate ajunge pe Real Madrid, in fruntea clasamentului.

Nu stiu daca au fost astrele asezate aiurea, dar cert e ca fotbalul are resurse si ramane un joc plin de neprevazut.